Generatia fotbalistilor profesionisti…de BAMB0O!

In tara in care, teoretic, e arhiplin de profesionisti in toate domeniile, nationala de fotbal a Romaniei nu face exceptie de la aceasta regula.Intr-o societate romaneasca profund viciata de tot felul de personaje grotesti, intr-o societate in care se promoveaza non-valorile, de ce ne mai mira “rasunatoarea” performanta a nationalei Romaniei impotriva semi-amatorilor din Luxemburg? Dupa rusinea, de sambata, cu Bosnia&Hertegovina, nationala de anti-fotbal a Romaniei a oferit, marti seara, o noua reprezentatie, in “derby-ul suferintei” cu adunatura de “fotbalisti de week-end” ai Luxemburg-ului.Ceea ce a surprins intr-un mod extrem de neplacut, a fost desfasurarea meciului cu o nationala a Romaniei incredibil de slaba mai ales in prima repriza.O nationala a Romaniei care a ajuns intr-un asmenea hal fara de hal, incat a ajuns sa ii fie teama si sa-si puna sub semnul intrebarii victoria cu o nationala de semi-amatori, precum cea a Luxemburg-ului, compusa din macelari, cofetari, animatori si patiseri.Dupa ce au reusit o performanta de invidiat si anume  sa primeasca un gol de toata jena si sa fie condusi cu 1-0, este totusi de apreciat faptul ca “tricolorii” au reusit macar sa fie egalii “macelarilor” la pauza derby-ului.Daca Mutu nu egala foarte repede, probabil ca rezultatul final ar fi fost un adevarat cataclism.Trebuie sa recunoastem ca in repriza a doua oaspetii si-au aratat limitele si lipsa de valoare, Mutu reusind dubla, iar Zicu marcand pentru ceea ce avea sa fie o victorie nesperata cu scorul de 3-1.Spun o victorie nesperata prin prisma neputintei si a jocului dezastruos practicat in prima repriza de “tricolorii” lui Razvan Lucescu, dar si de acompaniamentul “demisia,demisia!” din tribune.”Demisia,demisia!”, un fapt pe deplin inteles in urma “realizarilor” nationalei din ultimii ani, dar pe de alta parte, niste suporteri adevarati isi sustin si la bine si la greu echipa favorita si cu atat mai mult nationala, fie ea si populata majoritar cu talente si fite de Bamboo.Problema nationalei nu consta numai in numele antrenorului, ci intr-un intreg sistem incapabil sa genereze si sa promoveze adevarate talente care sa se faca remarcati pe teren,si nu in afara acestuia.Cu o generatie de fotbalisti de Bamboo, cum sa mai emitem pretentii?Acest rezultat “rasunator” cu Luxemburg nu schimba cu nimic ecuatia calificarii.In urmatoarele partide tricolorii trebuie sa isi arate caracterul si valoarea, daca le au, si  sa joace infinit mai bine decat au facut-o cu Luxemburg, pentru a mai avea sperante de doi bani cu privire la “indepartatul” EURO 2012.